Gazeta10

Raportohen vdekje nga stuhitë në Francë, Austri dhe Itali

Stuhitë e fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet kanë ndodhur shumica nga rënia e pemëve, u raportuan në Itali dhe Austri dhe në ishullin francez të Korsikës, shkruan BBC News, transmeton Gazeta10.

Shiu i dendur dhe erërat shkatërruan kampingjet në ishull, ndërsa në Venecia muratura u hodh në kambanoren e Bazilikës së Shën Markut. Stuhitë pasojnë pas shumë javë të të nxehtit dhe thatësirës në pjesën më të madhe të kontinentit.

Në Korsikë, erërat me shpejtësi deri në 224 km/h shkulën pemët dhe dëmtuan shtëpitë e lëvizshme. Autoritetet thonë se një vajzë 13-vjeçare u vra nga një pemë që u rrëzua në një kamping.

Një burrë vdiq në një incident të ngjashëm dhe një grua e moshuar u vra kur makina e saj u përplas nga çatia e shkëputur e një kasolleje në plazh.

Dy persona të tjerë, një peshkatar dhe një kajakere, humbën jetën në det. Më vonë Ministri i Brendshëm francez Gérald Darmanin, i cili ka mbërritur në Korsikë për të inspektuar dëmet e stuhisë, raportoi një vdekje të gjashtë, shkruan BBC News.

Dëshmitarët e stuhive thanë se ato ishin krejtësisht të papritura dhe nuk u dha asnjë paralajmërim.

“Nuk kemi parë kurrë stuhi kaq të mëdha si kjo, do të mendonit se ishte një stuhi tropikale”, tha pronari i restorantit Cedric Boell për Reuters.

Në kontinentin francez, disa zona jugore u goditën nga ndërprerjet e energjisë dhe rrugët u përmbytën në qytetin e dytë të vendit, Marsejë.

Reuters

Në Austri dy vajza u vranë nga një pemë që binte pranë një liqeni në Carinthia.

Më vonë, tre të tjera vdekje u raportuan nga mediat në provincën e Austrisë së Poshtme, gjithashtu si pasojë e rënies së një peme.

Ndërkohë në Itali, një burrë dhe një grua u vranë nga rrëzimi i pemëve në incidente të veçanta në rajonin e Toskanës.

Erërat e forta përfshiu Venecian, duke fryrë çadrat e kafeneve nëpër sheshin e Shën Markut dhe duke hequr tullat nga kambanorja e katedrales.

EPA

Vendpushimet bregdetare në Toskanë dhe më në veri në Liguria u dëmtuan nga stuhitë.

Udhëheqësi rajonal i Toskanës Eugenio Giani postoi një video në Twitter, të një rrote ferrisi që rrotullohej jashtë kontrollit në erërat e forta në Piombino, shkruan BBC News./Gazeta10.

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat