Gazeta10

SHBA-ja dhe Italia miratojnë anëtarësimin e  Finlandës dhe Suedisë në NATO

Senati i SHBA dhe parlamenti italian miratuan të mërkurën pranimin e Finlandës dhe Suedisë në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO). Sipas rregullave të NATO-së, anëtarësimi në të  cilin duhet të ratifikohet nga të 30 vendet anëtare, një sulm ndaj një anëtari është një sulm kundër të gjithëve, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

“Ky votim historik dërgon një sinjal të rëndësishëm të përkushtimit të qëndrueshëm dypartiak të SHBA-së ndaj NATO-s, dhe për të siguruar që aleanca jonë të jetë e përgatitur për të përballuar sfidat e së sotmes dhe të së nesërmes”, tha presidenti i SHBA Joe Biden në një deklaratë.

Rusia, e cila pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, ka paralajmëruar vazhdimisht Finlandën dhe Suedinë kundër anëtarësimit në NATO.

Ratifikimi për pranimin e tyre në NATO mund të zgjasë deri në një vit. / Gazeta10.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë