Gazeta10

SHBA vendos sanksione të reja ndaj zyrtarëve iranianë

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj zyrtarëve iranianë më 21 dhjetor, përfshirë ndaj prokurorit të përgjithshëm dhe zyrtarëve kyçë ushtarakë.

Ky është rundi i fundit i sanksioneve të Uashingtonit në përgjigje të shtypjes së protestave që u nxitën pas vdekjes në paraburgim të 22-vjeçares Mahsa Amini në muajin shtator.

Departamenti amerikan i Thesarit tha se ka vendosur sanksione ndaj Mohammad Montazeri, prokurorit të përgjithshëm të Iranit, duke e akuzuar atë se ka udhëzuar gjykatat në shtator që të shqiptonin dënime të ashpra për shumë persona të arrestuar gjatë protestave.

Po ashtu, në listën e sanksioneve është edhe kompania iraniane Imen Sanat Zaman Fara, që sipas Thesarit prodhon pajisje për forcat e sigurisë iraniane, përfshirë edhe makina të blinduara që përdoren për të shtypur protestat.

Uashingtoni po ashtu ka sanksionuar edhe dy zyrtarë të lartë të Forcave për Rezistencë të Iranit, Basij, një milici që ka lidhje me Gardën Revolucionare Islamike, që janë angazhuar në shtypjen e protestave. Në listë të sanksioneve janë edhe dy zyrtarë të Gardës.

“Ne dënojë përdorimin në rritje të dhunës nga regjimi iranian kundër popullit të tij, i cili po mbron të drejtat e tij njerëzore”, tha nënsekretari amerikan i Thesarit për Terrorizëm dhe Inteligjencë Financiare, Brian Nelson.

Protestat mbarëkombëtare në Iran po vlerësohen si sfida më e madhe për udhëheqjen e vendit që nga Revolucioni Islamik i vitit 1979. Irani ka akuzuar fuqitë perëndimore për nxitjen e trazirave./REL

NË FOKUS

pamjee
Pamje të rënda: Momenti kur të riun që u rrëmbye në Prishtinë, e hedhin nga vetura para Policisë
aks
Policia shpall në kërkim personat në foto, kjo është arsyeja
Vershime
Kjo zonë në Kosovë parashikohet të ketë stuhi të fuqishme dhe përmbytje pasditen e së martës
yllka
Ditë zie në familjen e Yllka Kuqit
poli
Pamje shqetësuese: Momenti kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë
policii
Policja i dha fund jetës me armën e shërbimit – Arrestohet i dashuri, del mesazhi i fundit që i dërgoi 21-vjeçarja
ARTA-NITAJ
Arta Nitaj shtatzënë në pritje të fëmijës së parë
Lopa-1
Pamje kur ariu sulmon bagëtinë në një fermë të Vitisë