Gazeta10

Shefi i OKB-së paralajmëron pasi centrali bërthamor i Ukrainës bombardohet sërish

Shefi i Kombeve të Bashkuara ka bërë thirrje që të ndalohen menjëherë të gjitha aktiviteteve ushtarake rreth termocentralit më të madh bërthamor të Evropës në Ukrainën juglindore, pasi Moska dhe Kievi fajësuan njëri-tjetrin për bombardime të reja, shkruan Al Jazeera, transmeton Gazeta 10.

Zyrtarët e emëruar nga Rusia thanë se Ukraina bombardoi dy herë centralin, duke prishur një ndryshim ndërrimi sipas agjencisë ruse të lajmeve TASS. Në një deklaratë përpara një takimi të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të thirrur nga Rusia, Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres paralajmëroi se çdo dëm mund të çojë në “pasoja katastrofike” në rajon dhe më gjerë.

“Objekti nuk duhet të përdoret si pjesë e ndonjë operacioni ushtarak. Në vend të kësaj, marrëveshja urgjente është e nevojshme në një nivel teknik për një perimetër të sigurt të demilitarizimit për të garantuar sigurinë e zonës”, tha Guterres në një deklaratë.

Shefi i OKB-së për armët bërthamore, Rafael Grossi, i tha Këshillit të Sigurimit se aktiviteti ushtarak rreth Zaporizhzhia ishte “shumë alarmues” dhe i bëri thirrje Ukrainës dhe Rusisë që të lejojnë menjëherë ekspertët bërthamorë të shikojnë dëmet, si dhe të vlerësojnë sigurinë dhe sigurinë në kompleks sepse situata është “përkeqësuar shumë shpejt”.

Grossi, drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), vuri në dukje bombardimet dhe disa shpërthime në Zaporizhzhia të premten e kaluar që detyruan mbylljen e transformatorit të energjisë elektrike dhe dy transformatorëve rezervë, duke çuar në mbylljen e një prej reaktorëve bërthamorë.

Ai kishte paralajmëruar më herët se kjo situatë po përkeqësohej çdo ditë që kur Rusia e pushtoi atë në mars, menjëherë pas pushtimit të 24 shkurtit.

Ndërsa uzina në Ukrainën juglindore kontrollohet nga Rusia, stafi i saj ukrainas vazhdon të drejtojë operacionet e saj. Grossi tha se deklaratat e marra nga Rusia dhe Ukraina ishin “shpesh kontradiktore” dhe se IAEA mund të vërtetonte faktet vetëm nëse ekspertët e saj e vizitojnë vetë vendin, një thirrje që u mbështet nga Shtetet e Bashkuara, shkruan Al Jazeera. / Gazeta 10.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë