Gazeta10

Shqiptarja nga Kosova zgjedhet ministre kantonale në Zvicër

Me politikanen që ka prejardhje nga Kosova, Ylfete Fanaj, Partia Socialdemokrate është rikthyer në qeverinë e Lucernit pas tetë vitesh.

Fanaj është bërë ministrja e parë kantonale në Zvicër me origjinë nga Kosova. Ajo u zgjodh në qeverinë e kantonit të Luzernit.

PS-ja arriti të rikthehej në qeverinë e Lucernit me Ylfete Fanaj të dielën – pas një mungese tetëvjeçare. U zgjodh gjithashtu kandidati për SVP Armin Hartmann.

Kështu, ekzekutivi është i kompletuar dhe dukshëm me më shumë gra se sa në tetë vitet e fundit. Armin Hartmann nga SVP mori më shumë vota (51,078), raporton Nau.ch.

Ylfete Fanaj ka marrë 45.053 vota. Claudia Huser (GLP) mori 39,674 vota dhe humbi hyrjen në qeverinë kantonale të Lucernit.

NË FOKUS

IMG_9162
Ky është 61-vjeçari që u gjet i vdekur në një motel në Ferizaj (Foto)
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
IMG_9159
Gjendet në Hamburg nga policia gjermane vajza e mërgimtarit kosovar
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
Screenshot 2024-02-15 231958
Të shtënat tek ‘Bregu i Diellit’- Zbulohen se kush janë dy personat që u plagosën dhe të dyshuarit e arrestuar për këtë plagosje
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat
visarii
I dyshuar për vrasjen qe tronditi Norvegjinë - Kush është Visar Avdyli qe u arrestua nga policia e Kosovës?