Gazeta10

Stoltenberg paralajmëron Vuçiqin: Do të intervenojmë në veri nëse është nevoja

Pas takimit në Bruksel me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka deklaruar se do ta rris prezencën e forcave të kësaj aleance në veri të Kosovës , raporton Gazeta10.

“Nëse ka nevojë, ne do të lëvizim forcat dhe do të rrisim prezencën tonë. Tashmë kemi rritur prezencën në veri. Ne do të veprojmë kur ka nevojë, dhe në mënyrë proporcionale”, tha Stoltenberg në një konferencë për media.

Dialogu është mënyra e vetme për të reduktuar tensionet në Kosovë. KFOR-i ka rol neutral, e garanton lirinë e lëvizjes. Ne e përkrahim dialogun e lehtësuar nga BE-ja. Kemi afro 4000 trupa, prezenca na ndihmon në stabilizimin dhe reduktimin e tensioneve për të parandaluar eskalimet”, tha më tej ai./Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë