Gazeta10

Titrimi “shqip-shqip” nga Top Channel, flasin nga produksioni i serialit “Rrushe”

Gazetari i Kulturës në Kanal10 Blend Aliu ka treguar në Prime Time se produksioni i serialit kosovar “Rrushe” kishte bërë kërkesë paraprake ndaj televizionit Top Channel për titrimin në shqip të tij.

Produksioni i kontaktuar nga Kanal10, përkatësisht aktorja kryesore dhe regjisorja e serialit Doresa Rexha ka deklaruar se ky projekt u takon të gjithë qytetarëve pa dallim duke përfshirë edhe shurdhëmemecët.

“Pas reagimeve kam kontaktuar produksionin, me aktoren dhe regjisoren e serialit Doresa Rexha e cila për Kanal10 ka thënë se nuk qëndrojnë konstatimet e tilla se ka të bëjë me moskuptimin e gjuhës që flitet në Shqipëri. Sipas saj, kjo ka qenë një kërkesë e vet produksionit “Rrushe” sepse seriali u takon të gjitha kategorive të qytetarëve. Si rrjedhojë produksioni ka dashur që serialin ta bëjë të qasshëm edhe për personat shurdhmemecë.”, deklaroi gazetari i Kanal10.

Titrimi shqip-shqip që i ka bërë televizioni “Top-Channel” në Shqipëri serialit kosovar “Rrushe” të martën në mbrëmje ka nxitur debat të madh në rrjetet sociale në Kosovë./Gazeta10

NË FOKUS

IMG_1587
Kurti dhe Sveçla non grata – Sanksionet amerikane, Euronews Albania siguron dokumentin e SHBA-ve
Aksident
Pamje nga momenti i aksidentit të rëndë ku humbi jetën i riu në Skenderaj (VIDEO)
96121685371735-1
Lista Serbe i ka dy kushte për pjesëmarrje në zgjedhjet e ardhshme në veri
albin-kurti-1880x1254-1
Kurti thyen heshtjen, tregon mbështetjen e kujt e ka për ndërhyrjen në veri
351010595_641934294108306_3806447069936236755_n
LAJMI I FUNDIT: Shpërthim i fuqishëm në veri të Mitrovicës
behtiri e matoshi
‘’Mshele atë qene*’’- Eskalon debati mes Bahtirit e Matoshit: Çfarë gjaku ki ti, kallxom?
vvvv
"Mua s'më intereson Serbia, jam kosovar sikur ju" - Kërstiq me tone të ashpëra ndaj Mujës
kushtrimi
Sadiku për deklaratat e Escobarit: Nëse Kurti s’vepron, pritet gjithçka - përfshirë edhe rrëzimin e tij