Gazeta10

Tragjedia në Zvicër, burri dyshohet se vrau fëmijët dhe gruan, pastaj dogji shtëpinë dhe u vetëvra

Shkaku i gjuajtjes me armë zjarri në Yverdon VD të Zvicrës, të enjten u raportua se mbetën të vdekur pesë persona të një familje. Kufomat e gjetura kishin plagë me armë zjarri, ndërsa babait iu gjet një armë.

Siç raporton gazeta “Blick”,  dyshimet e para janë se babai mund të ketë vrarë fillimisht familjen e tij, vë zjarrin shtëpisë dhe më pas ka gjykuar vetën duke u vetëvrarë. Që atëherë, pesë viktimat janë identifikuar zyrtarisht. Bëhet fjalë për tre vajza të moshave pesë, nëntë dhe 13 vjeç, si dhe nënën e tyre 40-vjeçare dhe babain 45-vjeçar. Sipas fqinjëve, çifti mësohet se janë ndarë së fundmi.

Mediat zvicerane raportojnë se gruaja e vdekur tashmë  ka shpërndarë disa kohë më parë në Facebook fjalët e mëposhtme: “Nuk mund të kontrollosh sjelljen e të tjerëve, por mund të kontrollosh momentin kur nuk dëshiron më ta durosh atë”.

Policia kantonale në Vaud aktualisht po përjashton mundësinë e një shkelësi të palës së tretë. 

Shkaku i zjarrit ende nuk është përcaktuar përfundimisht, por hetuesit kanë gjetur një sasi të madhe përshpejtues zjarri, në dhomat e ndryshme të shtëpisë. Kjo shpjegon shkallën shkatërruese të dëmtimit të ndërtesës. Hetimi tani do të vazhdojë me mbështetjen e ekspertëve të zjarrit nga Universiteti i Lozanës, tha policia, transmeton Gazeta10.

Kjo ngjarje tragjike mori disa viktima, duke përfshirë fëmijë që shkonin në shkollë në Yverdon, sipas një deklarate nga qyteti të premten./Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
337396267_2556707847803320_5631195340894130427_n
“Gjendja i është keqësuar”, Gazetarja kosovare kërkon ndihmë për shërimin e bashkëshortit