Gazeta10

Trupi i argjentinases së vrarë në Fushë Kosovë ende në morg, flasin nga IML-ja

Për gjatë  një muaj e gjysmë më parë, një shtetase argjentinase është vrarë në Fushë Kosovë.

Maria Clara Urdangaray dyshohet se ka rënë nga lartësia e një objekti ndërsa i dyshuar për këtë krim është i dashuri i saj, Endrit Nikaj nga Drenasi.

Ky i fundit ndodhet në qendrën e paraburgimit ndërsa trupi i pajetë i shtetases argjentinase 27-vjeçe, vazhdon të mbetet në morgun e Institutit të Mjekësisë Ligjore në Prishtinë (IML).

Me datë 1 shtator, avokatja e familjes Urdangaray, Lisa Roselli, ka bërë kërkesë në Ministrinë e Drejtësisë për mbështetje financiare, përkatësisht për mbulimin e shpenzimeve financiare për transportimin e kufomës së shtetases së ndjerë Maria Clara Urdangaray, nga Prishtina për në Argjentinë.

Ministria e Drejtësisë duke marrë për bazë aspektin human dhe të ndjeshëm të kësaj çështje, ka proceduar kërkesë në Qeveri për mbulimin e shpenzimeve financiare nga buxheti i Ministrisë së Drejtësisë, andaj u vendos si në dispozitiv të këtij vendimi.

Në mbledhjen e së mërkurës, në mbledhjen e drejtuar nga kryeministri Albin Kurti u ndanë mjetet financiare në vlerë prej 4,200 Euro për mbulimin e shpenzimeve për transportimin e kufomës nga Prishtina për në Argjentinë.

Sipas vendimit, obligohet Ministria e Drejtësisë për zbatimin e këtij vendimi i cili ka hyrë në fuqi po ditën e djeshme.

NË FOKUS

384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
382573520_654878606427125_4014125398153449515_n (1)
Përfundon me sukses aksioni i njësive speciale në pronat e Radojçiqit, çka konfiskoi policia? (FOTO)
IMG_4521
Këngëtari shqiptar pozon me Ivica Daçiqin në Aeroportin e Beogradit
LAJMI-I-FUNDIT (1)
Aksion i madh i Policisë në veri – Njësia Speciale futet në villën e Milan Radojiçiq
IMG_4463
Pamje nga sekuestrimi i automjeteve luksoze të Radojiçiqit (VIDEO)
1696157084_turqi
Publikohet momenti kur sulmuesi terrorist del nga vetura dhe shpërthen bombën në Turqi (VIDEO)
Ahmetaj
"Gjallë e kemi UÇK-në e Adem Jasharin - Xhafer Ahmetaj këndon live këngën që u bë virale gjatë sulmit në veri