Gazeta10

UDB dhe spiunimi?! – Eksperti i sigurisë Fadil Kajtazi bën dallimin

Në një aksion të institucioneve të sigurisë së Kosovës ku janë të përfshirë Agjencia e Kosovës për Inteligjencë (AKI), Prokuroria Speciale dhe Policia, janë ndaluar dy persona të nacionalitet shqiptar si të dyshuar për veprën penale-spiunazhë.

Arrestimi i tyre ka qenë temë debati në emisionin ‘Politiko’ në Kanal10.

Eksperti i sigurisë, Fadil Kajtazi ka bërë dallimin e UDB-së dhe spiunimit.

“Një sqarim rreth termit UDB-sh dhe spiunëve. Punëtorët që kanë punuar oficer të UDB-së që kanë qenë zyrtarë dhe punëtorë operativ janë diçka tjetër me ata që janë bashkëpunëtorë të fshehtë. Kjo pra duhet të dallohet, ata që kanë qenë punëtorë dhe kanë punuar në Sekretariatin Krahinorë të Punëve të Brendshme dihen me emër e mbiemër. Ndërsa rrejti informativ, rrejti sekret që është puna kryesore e një shërbimi, ata janë njerëzit tanë, vëllezërit tanë, kusheritë tanë, dajallarët, kolegët tanë në punë, pra është ai rreth”, ka thënë Kajtazi në sqarimin e tij.  /Gazeta10/

NË FOKUS

Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
arbeni
Arben Ahmeti dhe Gani Geci sqarohen pas degradimit në debat- deklaratat e plota të tyre
IMG_6519
Në këtë orë falet nesër Kurban Bajrami
Screenshot 2024-06-13 212130
"Kingji falë t'koft" - 3 vjet më vonë "Drenica" i bashkon dorën Gani Gecit e Arben Ahmetit
LAJMI-I-FUNDIT
Ky është i riu që e rrëmbeu 29-vjeçarin dhe kërkoi 30 mijë euro për lirimin e tij