Gazeta10

Veriu në alarm, kryetarët shqiptarë vendosen në zyra (Video)

Raporti: Driasa Berisha

Lëshimi i alarmit në veri të Mitrovicës ka nxitur grumbullimin e serbëve para ndërtesave komunale.

Fillimisht ata u ndalën para ndërtesës së objektit komunal të Zveçanit, në përpjekje për të ndaluar vendosjen e kryetarit të ri shqiptar, raporton Gazeta10.

Por kjo situatë nuk ka zgjatur shumë, sepse njësitet policore të Serbisë kanë përdorur gatë lotësjellës për t’i larguar protestuesit.

E njëjta situatë është përsëritur edhe në komunën e Zubin Potokut, ku aty ka arritur të futet në zyre, kryetari Izmi Zeqiri.

Ai është parë i shoqëruar nga forca të shumta policie dhe më pas ka dhënë intervistat e para duke vendosur në zyrën e kryetarit edhe flamurin e Kosovës.

Nga kjo dhunë e përdorur nga serbët, të lënduar mbetën pesë zyrtarë policorë të Kosovës dhe të dëmtuara disa automjete të policisë. 

Presidenca e Kosovës për  përshkallëzimin e situatës i fajësoi “strukturat kriminale dhe ilegale” të Serbisë.

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka thënë se kryetarët e zgjedhur mund të largohen vetëm nga vota.

Por reagimi i Ambasadorit të Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka qenë mjaft i ashpër.

Reagimi në anën tjetër të kufirit ishte i menjëhershëm ku  presidenti serb, Aleksandër Vuçiq dha urdhër për ngritjen e gatishmërisë luftarake të ushtrisë në nivelin më të lartë.

Në zgjedhjet e jashtëzakonshme të 23 prillit, kryetarë të komunave me shumicë serbe u zgjodhën kandidatët shqiptarë, pasi që serbët i bojkotuan ato. /Gazeta10/

NË FOKUS

albin-kurti-1880x1254-1
Kurti thyen heshtjen, tregon mbështetjen e kujt e ka për ndërhyrjen në veri
kurti-3
Kurti zgjohet me reagim për veriun - U dërgon mesazhe ndërkombëtarëve dhe serbëve në veri
kerstiq veriu
Gazetari serb nga veriu: Rezistenca e serbëve vdiq sot, mjaftuan disa policë e shok-bomba
346132544_251573380886211_2478339792372512310_n
Pamje dramatike nga rrahja në aeroport (VIDEO)
IMG_6871-1024x700-1
Gruaja kosovare që u vra nga burri në Zvicër, la pas vetes 4 fëmijë
kerstiq veriu
Lëndohet gazetari serb, Branislav Kërstiq, goditet me mjete të forta në Zveçan
p06-191004-314
“Katër fëmijë i kam lënë pa bukë”: Këshilltari i shkarkuar i Konjufcës ankohet për kredin 76 mijë euro
maxresdefault (1)
"Më mirë lexo çfarë thotë pjesa tjetër e botës" - Vazhdon përplasja e ashpër e Von Cramonit me Bashën