Gazeta10

Zelenski i paralajmron qytetarët të shmangin objektet ushtarake në Krime

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky u ka kërkuar ukrainasëve që të qëndrojnë larg bazave ushtarake ruse dhe dyqaneve të municionit, pas një sërë shpërthimesh që Rusia i ka fajësuar për “sabotim”, shkruan Al Jazeera, transmeton Gazeta10.

Në fjalimet e tij të natës të martën, Zelensky tha se shpërthimet mund të kenë një sërë shkaqesh, duke përfshirë mungesën e aftësisë.

“Por ata të gjithë nënkuptojnë të njëjtën gjë – shkatërrimi i logjistikës së pushtuesve, municioneve të tyre, pajisjeve ushtarake dhe të tjera, dhe posteve komanduese, shpëton jetën e njerëzve tanë”, tha ai në një fjalim të mbrëmjes.

Zyrtarët ukrainas kanë njoftuar për sulmet në bazat ushtarake në Krimenë e aneksuar nga Rusia dhe kanë paralajmëruar civilët të qëndrojnë larg objektivave të mundshëm, pak pasi Moska të martën tha se shpërthimet ishin “rezultat i sabotimit”, shkruan Al Jazeera./Gazeta10.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë