Gazeta10

Zëvendësministri i Mbrojtjes vizitë zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar

Zëvendësministri i Mbrojtjes, Shemsi Syla, qëndroi për vizitë zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar, me ftesë të Air Vice Marshal Nigel Maddox CBE.
Me këtë rast, delegacioni i përbërë nga Ministria e Mbrojtjes dhe Forca e Sigurisë së Kosovës, të udhëhequra nga zëvendësministri Syla, vizituan bazën e Forcave Mbretërore Ajrore, Swanwick, me qëllim të njohjes së sistemit të komandës dhe kontrollit ajror
të Britanisë së Madhe.


Në këtë bazë, delegacioni u prit nga komanda e lartë e Skuadronit 78, të Forcave Mbretërore Ajrore dhe zyrtarë të kompanisë prestigjioze IBM.

Gjatë kësaj vizite delegacioni kishte mundësinë që të njihet nga afër me operacionet dhe kapacitetet e sistemit GUARDIAN, i cili përdoret nga shumë vende të NATO-s. Përveç kësaj, delegacioni pati mundësine të zhvillonte edhe vizita kulturore, ku për qëllim kishin njohjen nga afër me vlerat dhe historinë e lashtë të popullit britanik.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë