Gazeta10

Zhvillimet në veri, Çitaku: Koordinimi me ndërkombëtarët në fillim dhe jo në fund të aksionit

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës lidhur me zhvillimet e djeshme në veriun e Kosovës, specifikisht për koordinimin me ndërkombëtarët, raporton Gazeta10.

Çitaku ka thënë se aksioni i djeshëm e dëshmoi se veprimi ishte i paplanifikuar mirë prandaj edhe ka dështuar.

Tutje, Çitaku, ka thënë se dështimi në aksione të tilla po e dëmton Kosovën meqë po e krijon imazhin e një shteti që se kontrollon veriun e tij.

“Aksioni i mbrëmshëm dëshmoj edhe njëherë se vendimi për veprim ka qenë i paplanifikuar mirë dhe prandaj nuk arriti të realizohet. Dështimi për realizimin e këtyre vendimeve te qeverisë po krijon një përshtypje se veriu është i pamenxhueshëm dhe se atje situata është jashtë kontrollit të shtetit”, është shprehur Çitaku.

Çitaku ka thënë se koordinimi me aleatët ndërkombëtarë do të duhej të ishte në fillim e jo në fund të procesit.

“Po ashtu veprimet e qeverisë duhej të ishin paraprakisht të koordinuara me miqtë tanë ndërkombëtarë dhe jo të ftohen e të dëgjohen ata në momentet e fundit të krizës. / Gazeta10

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë