Gazeta10

Zhvillimet në veri, Çitaku: Koordinimi me ndërkombëtarët në fillim dhe jo në fund të aksionit

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës lidhur me zhvillimet e djeshme në veriun e Kosovës, specifikisht për koordinimin me ndërkombëtarët, raporton Gazeta10.

Çitaku ka thënë se aksioni i djeshëm e dëshmoi se veprimi ishte i paplanifikuar mirë prandaj edhe ka dështuar.

Tutje, Çitaku, ka thënë se dështimi në aksione të tilla po e dëmton Kosovën meqë po e krijon imazhin e një shteti që se kontrollon veriun e tij.

“Aksioni i mbrëmshëm dëshmoj edhe njëherë se vendimi për veprim ka qenë i paplanifikuar mirë dhe prandaj nuk arriti të realizohet. Dështimi për realizimin e këtyre vendimeve te qeverisë po krijon një përshtypje se veriu është i pamenxhueshëm dhe se atje situata është jashtë kontrollit të shtetit”, është shprehur Çitaku.

Çitaku ka thënë se koordinimi me aleatët ndërkombëtarë do të duhej të ishte në fillim e jo në fund të procesit.

“Po ashtu veprimet e qeverisë duhej të ishin paraprakisht të koordinuara me miqtë tanë ndërkombëtarë dhe jo të ftohen e të dëgjohen ata në momentet e fundit të krizës. / Gazeta10

NË FOKUS

safete
E keni menduar me të re, ja sa vjet po i bën sot Safete Mustafa!
gani
Sabit Geci amanet familjes: Këta dy hoxhallarë dua të më varrosin kur të vdes
Screenshot 2023-11-28 at 10.47
VIDEO: Dhunë shtazarake ndaj një burri nga tre persona në Prizren (Pamje +18)
lir
Avokati kosovar ngre dyshimet e para rreth vrasjes së Liridona Murselit: Po ngjanë më shumë e planifikuar, e jo grabitje
saraa
Pas ndarjes nga Ledri, Sara “lazdrohet” duke u shfaqur në Instagram komplet e zhveshur
f12ab16a-8644-4120-a6d5-8e029a3a40e1
Skandal në Big Brother:Buci ia prek të pasmet Santianës
alba-vukaj-69555
Del fotoja, kështu dukej Alba e BBVK2 para ndërhyrjeve estetike (FOTO)
vesa
Pas largimit nga 'BBVK', nuk do të besoni ku ka përfunduar Vesa