Gazeta10

16 të vdekur dhe dhjetëra të zhdukur nga përmbytjet në Kinë

16 persona kanë vdekur dhe dhjetëra janë zhdukur nga përmbytjet në veriperëndim të Kinës, raporton CCTV, transmeton Gazeta10.

Përmbytjet kanë ndodhur pasi një shi i papritur shkaktoi rrëshqitje dheu dhe shkaktoi ndryshimin e kursit të një lumi.

Përmbytjet ndodhën në një rajon malor të qarkut Datong në provincën Qinghai, duke prekur më shumë se 6,200 njerëz nga gjashtë fshatra, tha transmetuesi shtetëror CCTV.

“Që nga mesdita e datës 18, 16 persona janë vrarë dhe 36 janë të zhdukur”, duke thënë se puna e shpëtimit ishte në vazhdim.

Përmbytja vjen gjatë një vere me mot ekstrem në Kinë, me qytete të shumta që shënojnë ditët e tyre më të nxehta të regjistruara.

Një video për pasojat e publikuar nga media shtetërore tregoi rrugë të mbuluara me baltë, pemë të shkulura, shtëpi të dëmtuara dhe punonjës të shpëtimit që mbanin lopata.

Sipas raportit të medias shtetërore, është ngritur një “shtab i vijës së parë” për të organizuar reagimin e emergjencës.

“Puna e shpëtimit po përparon në mënyrë të rregullt,” thuhet në raport, duke shtuar se reshjet e papritura të mëdha të të mërkurës mbrëma kanë shkaktuar situatën.

Përmbytjet e mëdha në Kinën jugore në qershor, zhvendosën më shumë se gjysmë milioni njerëz dhe shkaktuan rreth 250 milionë dollarë dëme./Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri