Gazeta10

16 vjet nga miratimi i himnit shtetëror të Kosovës

Sot shënohen 16 vjet nga miratimi i himnit shtetëror të Kosovës nga Kuvendi me 120 anëtarë, i cili shpalli pavarësinë më 17 shkurt 2008.

Propozimi me titull “Europa” u miratua më 11 qershor 2008, në një seancë të veçantë, si himn shtetëror me 72 vota pro, 15 kundër dhe 5 abstenime.

Kur u propozua melodia e autorit Mendi Mengjiqi, himni përmbante edhe vargje të shkruara, por për shkak të kufizimeve nga pakoja e ish-presidentit Martti Ahtisaari, komisioni përzgjedhës u detyrua të heqë tekstin.

NË FOKUS

arlind-gashi1
Rast i rëndë: U godit nga vetura në parkingun e një pompe, zbardhen detaje të reja për vdekjen e Arlind Gashit
Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
LAJMI-I-FUNDIT
Aksident i rëndë, BMW ndahet në gjysmë (Pamje)
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
Vrasjee
Rrahja mes familjarëve në Shtime përfundon me fatalitet, vdes njëri nga anëtarët
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
hjg
“E çova në fushë dhe e vrava”, rrëfimi në polici i dajës që i mori jetën mbesës 11-vjeçare