Gazeta10

Ajri i ndotur në Prishtinë, të kenë kujdes personat me sëmundje kronike, fëmijët dhe shtatzënat

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se ajri sot në kryeqytet është i pashëndetshëm.

IKSHPK ka bërë thirrje që personat e ndjeshëm të kenë kujdes.

Instituti rekomandon të reduktohen daljet në vendet me ajër të ndotur, në mëngjes dhe mbrëmje, sidomos për personat që kanë sëmundje kronike kardiovaskulare dhe respiratorë, fëmijët dhe shtatzënat.

Gjithashtu rekomandohet të përdorët më shumë transporti publik dhe ecja, e më pak veturat.

“Të reduktohet përdorimi në shtëpi i lëndëve të ngurta të djegies dhe gatimit që të zvogëlohen emetimet. Të mos digjet vaj i përdorur, goma plastike, mbeturina, thëngjill, drunjtë të lagësht për ngrohje”, thuhet tutje në njoftimin e IKSHPK-së.

Instituti gjithashtu ka apeluar që të reduktohet pirja e duhanit në ambientet e jashtme ku ka qarkullim të njerëzve, dhe të ndalohet rreptësishtë pirja e tij brenda hapësirave të mbyllura.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?