Gazeta10

Ambasadori Hovenier: Mirëpresim pezullimin e përkohshëm, masat ishin të koordinuara me ndërkombëtarët

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovës, Jeff Hovenier, ka folur sot rreth zhvillimeve të fundit në veri, ku ka mirëpritur vendimin e Qeverisë së Kosovës, raporton Gazeta10.

Hovenier ka thënë se masat e reciprocitetit për targa dhe dokumente janë në përputhje me marrëveshjet e Brukselit.

Tutje, Hovenier, ka thënë se për zbatimin e këtyre masave ka pasur koordinim ndërkombëtar.

Këtu keni statusin e plotë:

“SHBA mirëpret vendimin e liderëve të Kosovës për ta pezulluar përkohësisht zbatimin e masave të reciprocitetit për targat dhe dokumentet për hyrje/dalje, të dyja masat janë plotësisht në përputhje me marrëveshjet e Brukselit dhe ishin të koordinuara me komunitetin ndërkombëtar”, ka shkruar ambasadori amerikan në llogarinë e tij në Twitter.

Kujtojmë se Kosova është përballur me tensione të mëdha në veriun e vendit ku serbët lokal atje kishin bllokuar rrugët në shenjë kundërshtimi për vendosjen e reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë në targa dhe letërnjoftima.

Situata shkoi drejtë qetësimit pasi Qeveria e Kosovës pranoi propozimin e SHBA-së për pezullim një-mujor të vendimit për zbatimin e reciprocitetit. / Gazeta10

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur