Gazeta10

Arteta i zhgënjyer me eliminimin nga Liga e Evropës: Tani na presin 11 finale në kampionat

Arsenali është eliminuar nga garat evropiane, pasi në 1/8 e finales në Ligën e Evropës u mposht nga Sporting Lisbona.

Ndeshja e parë në Portugali u mbyll 2-2, derisa në Londër mbaroi 1-1 dhe penalltitë vendosën që portugezët të kalonin tutje pas një fitore 4-5.

Golin e vetëm në këtë ndeshje për Arsenalin e shënoi mesfushori nga Kosova, Granit Xhaka, teksa penalltinë vendimtare e humbi talenti Gabriel Martinelli.

Trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta ishte shumë i zhgënjyer për eliminimin e skuadrës angleze nga Sportingu i Lisbonës, duke e ndërprerë në rrugëtimin në Ligën e Evropës në 1/8 e finales.

“Nuk fituam duele në hapësirat e duhura, nuk mundëm të krijonim mjaftueshëm situata të vështira në zonën e kundërshtarit. Ne vazhdimisht e dhuronim topin dhe kjo krijoi një ndeshje të hapur që Arsenali nuk donte ta luante”, deklaroi Arteta.

“Ishte një sfidë e vështirë, kishte raste kur nuk ishim në nivelin tonë. Nuk kishim mundësi ta komandonim ndeshjen, kishim mundësi ta zgjidhnim në kohën shtesë e më pas në penallti”, tha Arteta.

I gjithë fokusi i Arsenalit tani mbetet në Ligën Premier ku janë kryesues të kampionatit dhe Arteta e di se skuadra duhet t’i fitoj 11 ndeshje të mbetura për ta marrë titullin e kampionit.

“Do të duhet të analizojmë se çfarë nuk shkoi mirë dhe pse nuk ishim aq mirë. Duke parë përpara, duke uruar Sportingun, kemi 11 ndeshje finale. E radhës, me Crystal Palace, është një finale dhe do të duhet të jemi më mirë se në këtë ndeshje”, deklaroi trajneri spanjoll.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë