Gazeta10

“Ballkani i Hapur shkoi për uthulla”, Matoshi e quan Abazoviqin ‘kuazi shqiptar’, e mbanë mbiemrin me ‘viq’

Publicisti Halil Matoshi ka komentuar iniciativen për krijimin e Ballkanit të Hapur, duke thënë se “Ballkani i Hapur” shkoj për uthulla.

Sipas tij bota serbe përpos ndikimit në Republika Srpska po e shtrin ndikimin edhe me pjesëmarrjen e Abazoviqit i cili sipas tij është kuazi shqiptar, pasiqë siç tha ai e mbanë emrin me viq.

Ndaj kësaj deklarate të Matoshit reagoj menjëherë gazetari Kushtrim Sadiku duke ia kujtuar Matoshit numrin e madh të shqiptarëve në Luginën e Preshevës që kanë mbiemra të tillë me prapashtesën “viq”.

Matoshi tha tutje se qytetarët mund të ndërrojnë mbiemrin e tyre pasiqë mbiemrat që mbarojnë me “viq” nuk i përkasin shqiptarëve. /Gazeta10/

NË FOKUS

IMG_9162
Ky është 61-vjeçari që u gjet i vdekur në një motel në Ferizaj (Foto)
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
IMG_9159
Gjendet në Hamburg nga policia gjermane vajza e mërgimtarit kosovar
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
Screenshot 2024-02-15 231958
Të shtënat tek ‘Bregu i Diellit’- Zbulohen se kush janë dy personat që u plagosën dhe të dyshuarit e arrestuar për këtë plagosje
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat
visarii
I dyshuar për vrasjen qe tronditi Norvegjinë - Kush është Visar Avdyli qe u arrestua nga policia e Kosovës?