Gazeta10

Bujar Osmani tregon se çfarë bisedoi me ministren Gërvalla

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë.

Osmani ka takuar kryediplomaten  Donika Gërvalla në takimin e parë sot në Prishtinë ai përmes një postimi në rrjetin social Facebook tregoj se çfarë u diskutua në këtë takim.

“Perspektivat bilaterale, roli i Misionit të OSBE-së në Kosovë dhe dialogu i ndërmjetësuar nga BE-ja ishin temat qendrore që sot diskutuam me Ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla -Shëarc.
OSBE-ja fuqishëm e mbështet dialogun me Beogradin, i cili jo vetëm që i mbron interesat e të gjitha komuniteteve, por edhe kontribuon në stabilitetin e rajonit në përgjithësi. Investimi në fqinjësi të mirë, veçanërisht në rajonin tonë është investim në të ardhmen”, ka shkruar ai.

Kryediplomati i Maqedonisë së Veriut, i cili udhëheq me kryesimin e OSBE-së ka thënë se kjo organizatë mbështet këtë proces.

“Organizata jonë do të vazhdojë ta inkurajojë dialogun politik dhe klimën pozitive, sepse mbrojtja dhe avancimi i të drejtave të të gjitha komuniteteve janë kryesore për forcimin e marrëdhënieve ndëretnike”, shtoj Osmani në njoftimin e tij.

NË FOKUS

albin-kurti-1880x1254-1
Kurti thyen heshtjen, tregon mbështetjen e kujt e ka për ndërhyrjen në veri
kurti-3
Kurti zgjohet me reagim për veriun - U dërgon mesazhe ndërkombëtarëve dhe serbëve në veri
kerstiq veriu
Gazetari serb nga veriu: Rezistenca e serbëve vdiq sot, mjaftuan disa policë e shok-bomba
346132544_251573380886211_2478339792372512310_n
Pamje dramatike nga rrahja në aeroport (VIDEO)
IMG_6871-1024x700-1
Gruaja kosovare që u vra nga burri në Zvicër, la pas vetes 4 fëmijë
kerstiq veriu
Lëndohet gazetari serb, Branislav Kërstiq, goditet me mjete të forta në Zveçan
p06-191004-314
“Katër fëmijë i kam lënë pa bukë”: Këshilltari i shkarkuar i Konjufcës ankohet për kredin 76 mijë euro
maxresdefault (1)
"Më mirë lexo çfarë thotë pjesa tjetër e botës" - Vazhdon përplasja e ashpër e Von Cramonit me Bashën