Gazeta10

Canaj: Opozita e kupton marrëveshjen “merre ose lëre”, është konstruktive për dialog

Ish-diplomati, Blerim Canaj në “Prime Time”, ka folur rreth bërjes së opozitës nga subjektet politike në Kosovë, duke thënë se ata janë më konstruktiv sa i përket marrëveshjes me Serbinë sepse vetë kanë kontribuuar për të tilla dhe e dinë se çfarë është “take or leave it”.

“Opozita në Kosovë është deklaruar qysh në fillim se kur janë çështjet e mëdha për shtetin ata do të përkrahin. Në anën tjetër sot e kemi opozitën në Kosovë që kanë kontribuar në marrëveshje, prandaj ata e dinë se si është kur të vinë edhe të thonë qekjo është take it or leave it, dhe mendoj që situatën e tillë ata e kuptojnë, prandaj sot e kemi një opozitë më konstruktive.”, ka thënë Canaj.

Por, Canaj ka kritikuar aktivizimin e opozitës duke thënë se janë në një kërkim të rrugës se si ta bëjnë opozitën.

“Ata janë në një kërkim të rrugës së si do ta bëjnë opozitarizmin, do duhet të ishin më inovativ në këtë rrugë sepse kemi plotë tema tjera me të cilat ata duhet të merren, por jemi në temën e marrëveshjes dhe besoj që kur kryhet do mund të flasim për arsimin që është katastrofal, shëndetësinë që është katastrof.”, ka thënë Canaj.

Canaj, ka thënë se opozita mund ta kritikoj përmbajtjen e marrëveshjes, por jo edhe Asociacionin./Gazeta10

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)