Gazeta10

Destabilizohet tregu i punës në Mbretërinë e Bashkuar

Tregu i nxehtë i punës në Britani tregoi shumë shenja ftohjeje në të dhënat zyrtare të publikuara të martën pasi kompanitë u bënë më të kujdesshme në lidhje me punësimin dhe punëtorët pësuan një rënie rekord të pagave të tyre bazë si shkak i inflacionit në rritje, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Shkalla e papunësisë në vend është mbajtur në 3.8%, siç pritej nga ekonomistët e anketuar nga Reuters, afër nivelit të ulët prej gjysmë shekulli.

Por numri i njerëzve të punësuar u rrit me 160,000 në periudhën prill-qershor, shumë më pak se sa pritej në sondazhin e Reuters, i cili kishte treguar një rritje prej 256,000.

Numri i vendeve të lira të punës ra për herë të parë që nga mesi i vitit 2020, tha Zyra për Statistikat Kombëtare.

Pagat, pa përfshirë bonuset, u rritën me 4.7%, duke rritur ritmin nga tre muajt deri në maj, por kur u rregulluan për inflacionin ato ranë me 4.1%, rënia më e madhe që nga fillimi i regjistrimeve në 2001.

Banka e Anglisë po vëzhgon nga afër tregun e punës për shenja të presionit afatgjatë të inflacionit.

Ajo rriti kostot e huamarrjes me më së shumti që nga viti 1995 në fillim të këtij muaji dhe tha se mbetet e gatshme të veprojë me forcë nëse presioni bëhet më i vazhdueshëm.

Shifrat që do të publikohen të mërkurën pritet të tregojnë se indeksi i çmimeve të konsumit të Britanisë u rrit me 9.8% në 12 muajt deri në korrik, sipas ekonomistëve të anketuar nga Reuters, dhe BoE pret që ai të arrijë në 13.3% në tetor, si më i larti që nga viti 1980. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë