Gazeta10

Detaji që s’u pa, këshilltari i Scholzit i tregon Lajçakut si të përgjigjet: Thuaj diçka që tanimë e keni thënë

Një detaj interesant është vërejtur në konferencën e përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe diplomatëve diplomatët perëndimor pas takimit që kishin me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Pas takimit i cili zgjati rreth dy orë, përveç Lajçak, në konferencë dolën edhe zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shteteve të Bashkuara për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike dhe njëherësh të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës pës Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, si dhe këshilltarët për polikë të jashhetme d siguri tance Klancelarit të Gjermanisë, Olaf Scholz dhe të Presidentit tës,

E kur Lajçak është pyetur nëse ka mundësi që dialogu të rifillojë si më parë ose të presin hetim ndërkombëtar për sulmin terrorist në veri, reagoi Jens Plotner-këshilltari kryesor në politikën e jashtme i kancelarit gjerman, Olaf Scholz.

Plotner i cili është pjesë e ekipit të ndërmjetësuesit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak, i tregoi këtij të fundit se si të përgjigjet, duke i thënë që të thotë diçka që tanimë e ka thënë.

‘Thuaj diçka që tanimë e keni thënë’, i tha ai Lajçakut.

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat