Gazeta10

Escobar foli për kushte tjera / Gërvalla: Pse ky debat kaq i gjallë kur i kemi plotësuar të gjitha?

Anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës pritet të marrë nesër epolig në Strasbourg.

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës, Donika Gërvalla, është shprehur optimiste për anëtaërimin e Kosovës në KiE.

Në emsionin ‘Politiko me Kushtrim Sadikun’ në Kanal10, ministrja Gërvalla ka folur edhe për kushtet shtes që emisari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar kishe përmendur pas vendimit për Manastrin e Deçanit, raporton gazeta10.

Sipas ministers Gërvalla, Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

“Nuk e di pse është kaq i gjallë debate në Kosovë se pse duhet të vendosën kushte të reja kur Asambleja Parlamentare si institucioni me i lartë thotë se kushtet janë plotësuar”, ka thënë Gërvalla duke shtuar se deklarata e Escobar ishte bërë para vendimit të Asamblesë Parlamentare.

“Unë mendoj se vendimi i Asamblesë Parlamentare do të duhej ta betononte çështjen që Kosova ka plotësuar të gjitha kushtet për anëtaërsim”, ka thënë Gërvalla. /Gazeta10/

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?
fatonii
Mediat serbe nxjerrin një video, pretendojnë se Faton Hajrizi vodhi një biçikletë në Lloznicë para se të vritej