Gazeta10

Gashi: Asociacioni i panevojshëm sipas Ligjeve për qeverisje lokale

Blerim Gashi e ka quajtur të panevojshëm zbatimin e marrëveshjes së Asociacioni të komunave me shumicë serbe në Kosovë, shkruan Gazeta10.

Kjo pasi sipas Gashit, del të jetë i panevojshëm edhe në kontekstin teknik sipas Ligjeve për qeverisje lokale të Kosovës.

“Masi Asociacioni është në pakon e Ahtisarit edhe e kemi pranuar pavarësinë si të tillë, ajo e parasheh një gjë të tillë. Por, ne edhe në organizimin tonë në qeverisjen lokale, as ky Asociacioni si OJQ, e as ai në pakon e Ahtisarit, nëse e kqyrim sipas qeversijes lokale, atëhere del i panevojshëm në kontekstin teknik. Sepse me Ligjet tona dhe me Ligjet për qeverisje lokale, komunat edhe ashtu i kanë 16 kompetenca të mëdhaja vetanake dhe 12 kompetenca të deleguara nga shteti”, tha Gashi në Politiko me Kushtrim Sadikun.

NË FOKUS

vrasja-ne-malisheve-2-e1695197794625-673x480-1
Vrasja në Malishevë, trupi i pajetë ende në rrugë (FOTO)
Tenistja
Dëshmia tronditëse e tenistes franceze: Trajneri më përdhunonte tre herë në ditë
Screenshot 2023-09-20 113457
Vrasja në Malishevë - Viktima dhe dorasi ishin kolegë pune, la pas dy djem (Foto)
378300025_199794649674793_8964987076832914870_n
Pamje shokuese, familjari poston fotot e nipit të mitur që u rrah nga mësueset e një kopshti (Foto)
IMG_4246
E dhimbshme: Dy 18 vjeçarë shqiptarë vdesin në një aksident në Zvicër
Screenshot 2023-09-20 091948
Ekskluzive: Ky është personi që u vra në Malishevë (FOTO)
377107663_1262657837695256_5506678351404178209_n
Video virale e hajdutit kur “shtypet” nga traktori pasi tentoi ta vidhte
Familja-Shala-Elshani
Shkelja e dy këmbësorëve në Pejë : Familja Shala shtrijnë dorën e pajtimit ndaj Elshanit (VIDEO)