Gazeta10

Gashi për Asociacionin: Kosova ndodhet para një kthese

Në emisionin “Politiko”, komentatori Blerim Gashi ka komentuar mos themelimin  e Asociacionit duke hedhur kritika për pushtetarët e Kosovës që ndër vite nuk kanë “kryer detyrat e shtëpisë” për të mundësuar themelimin  e Asociacionit.

Gashi ka thënë se Kosova ndodhet para një kthese dhe se ekziston një presion ndërkombëtarë për të themeluar Asociacionin.

“Është një presion ndërkombëtarë, jemi para një situate aspak të lakmueshme për shkak të paaftësisë tonë me u marrë me detyra të shtëpisë që është përpilimi i një kuadri ligjor që e mundëson, rregullon Asociacionin si të tillë. Sa është haku apo faji i kësaj Qeveri për mos trajtimin e një kuadri ligjor, mund te diskutohet, por momenti i tanishëm është pika e kthesës që duhet t’i jepet një përgjigje jo domosdo opinionit publik sic bën Vuçiq, por duke trajtuar këtë me seriozitet në obligimet ligjore që i ka Kosova.”, ka thënë Gashi.

Tutje Gashi ka thënë se Kosova nuk mund të jep më shumë pa pasur siguri nga ndërkombëtarët se Serbia do t’i përmbushë obligimet./Gazeta10

NË FOKUS

ssssssssssss
Prishtina Mall, mrekullia arkitektonike nga Kosova
Capture-83
Nënë e bijë në Fushë-Kosovë dyshohet se u plagosën për çështje pronësore
kurti-albin-1-1500x1000
6 kushtet e Albin Kurtit për pranimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe
csfsdcfs
Prishtina Mall, investimi më i madh privat nga paslufta në Kosovë
ddddddddddddddddddddddaaaaaaaa
Lushtaku i PDK-së: Unë e mbështes qëndrimin e Kurtit, Kosovës nuk i duhet Asociacioni
w_57794423-920x560-1
Kryeministri kroat i reagon presidentit Milanoviq: Kosova është shtet i pavarur, s’e ka aneksuar askush
327879897_515184650744611_8125306403054678261_n
Ahmeti: Albin Kurti nuk e pranon “Zajednicën”, pikë
324383982_1231481120778257_7716010291127426959_n
Prishtina Mall, mrekullia arkitektonike dhe ekonomike nga Kosova