Gazeta10

Gjykata refuzon pretendimin për imunitetin e Trump në çështjen e zgjedhjeve federale 2020

Gjykata ke vendosur që Donald Trump nuk ka imunitet nga akuzat penale për veprimet që ai i kreu si president.

Gjykatësja e qarkut amerikan, Tanya Chutkan nuk gjeti bazë ligjore për të konkluduar se presidentët nuk mund të përballen me akuza penale pasi të mos jenë më në detyrë. Trump, kandidati kryesor për nominimin republikan për të sfiduar presidentin demokrat Joe Biden në zgjedhjet e vitit 2024 në SHBA, shërbeu nga 2017 deri në 2021.

“Çfarëdo imuniteti që mund të gëzojë një president në detyrë, Shtetet e Bashkuara kanë vetëm një shef ekzekutiv në të njëjtën kohë dhe ky pozicion nuk jep një leje të përjetshme “dalje nga burgu””, shkroi Chutkan në vendimin e saj.

Për shkak se Trump është presidenti i parë aktual ose ish-president i SHBA që përballet me akuza penale, vendimi i Chutkan është i pari nga një gjykatë amerikane që pohon se presidentët mund të akuzohen për krime si çdo qytetar tjetër.

Gjykatësi hodhi poshtë gjithashtu argumentin e Trump se akuzat shkelin të drejtat e tij të lirisë së fjalës sipas Amendamentit të Parë të Kushtetutës së SHBA. Avokatët e Trump kishin argumentuar se rasti i Smith “përpjek për të kriminalizuar fjalimin thelbësor politik dhe mbrojtjen politike”.

Todd Blanche, një avokat i Trump, nuk pranoi të komentonte vendimin.

Vendimi i Chutkan e sjell Trump një hap më afër përballjes me një juri mbi akuzat se ai komplotoi për të ndërhyrë në numërimin e votave elektorale dhe për të penguar certifikimin e fitores së Biden nga Kongresi. Trump është deklaruar i pafajshëm dhe ka akuzuar prokurorët për përpjekje për të dëmtuar fushatën e tij.

Gjyqi është planifikuar të fillojë në mars. Trump mund të apelojë menjëherë vendimin, i cili potencialisht mund të vonojë gjyqin ndërsa një gjykatë apeli dhe potencialisht Gjykata e Lartë peshojnë çështjen.

Trump ka mocione shtesë ligjore në pritje për të pushuar çështjen bazuar në pretendime të tjera duke përfshirë se sjellja e tij siç pretendohet nga prokurorët nuk përputhet me akuzat që ata ngritën. Përveç rastit që po ndiqet nga Smith, Trump gjithashtu përballet me akuza penale shtetërore në Gjeorgji në lidhje me veprimet e tij që kërkon të zhbëjë humbjen e tij në 2020 dhe dy padi të tjera. Ai është deklaruar i pafajshëm edhe në ato raste.

Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së ka pasur prej kohësh një politikë të brendshme për të mos paditur një president në detyrë, por prokurorët thanë se nuk ekzistojnë kufizime të tilla pasi një president të largohet nga Shtëpia e Bardhë.

Avokatët e Trump kishin bërë një pretendim gjithëpërfshirës se ai është “absolutisht imun” nga akuzat që lindin nga veprimet zyrtare që ai ndërmori si president, duke argumentuar se kundërshtarët politikë mund të përdorin kërcënimin e ndjekjes penale për të ndërhyrë në përgjegjësitë e një presidenti.

Ekipi i tij mbrojtës argumentoi se imuniteti që presidentët amerikanë kanë nga paditë civile duhet të shtrihet edhe në akuzat penale.

Prokurorët pretenduan se argumenti i Trump në thelb do ta vendoste presidentin amerikan mbi ligjin, duke shkelur parimet themelore të Kushtetutës.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur