Gazeta10

Gushavci – vendi që është ilaç për shumë sëmundje 

Raporti: Kujtesa Delija

Përgjatë bukurive natyrore të bjeshkëve të Deçanit, mes freskisë dhe qetësisë buron uji i thartë i Gushavcit.

100 vjeçarja nga Strellci i Deçanit këtë vend e konsideron si të shenjtë, derisa kujton ende momente nga fëmijëria e saj pranë këtij burimi.

“Këto 100 vitet e mia i mbaj mend më së miri prej këtij vendi ku jemi larë e shumë herë fshehtë jemi detyru me ardh këtu, ky  është vend i bekuar e unë sot e kam sjellë nipin me u la”, shprehet Mahmudemaj për Kanal10.

Ashtu siç është krijuar nga natyra, tash e disa shekuj për ujin e këtij burimi thuhet se shëron disa sëmundje siç janë sëmundjet e eshtrave, hemorragji të lekurës, njolla në fytyrë etj.

Ndërkaq edhe mërgimtari, Rexhë Pajaziti thotë se në Gushavc ka ardhur për një arsye, për t`u shëruar nga sëmundjet që vuan.

“Ky është viti i parë që kam dëgjuar për këtë vend, kam katër ditë që po vijë sepse po ankoj prej këmbëve e kam dëgjuar që është ilaq për eshtra. Madje po e ndjej vetëm shumë më mirë e shumë më lehtë, tash e tutje këtu do të jem më shpesh”, tha 75 vjeçari nga Istogu.

Bukuritë e bjeshkëve të Deçanit tash e disa kohë janë shndërruar në një atraksion për shumë turistë vendor dhe jo vetëm./Kanal10

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat