Gazeta10

Hamburg, nuk nisin hetimet për Scholz, s’ka prova

Prokurorët gjermanë në Hamburg thanë të martën se deri më tani nuk kanë parë asnjë arsye për të hetuar kancelarin Olaf Scholz, të cilin avokatët e kanë akuzuar për ndihmë dhe nxitje për evazion fiskal në lidhje me një nga hetimet më të mëdha të mashtrimit në Gjermani, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Një zëdhënës i prokurorit të përgjithshëm konfirmoi raportet e medias gjermane, duke përfshirë të përditshmen Tagesspiegel dhe transmetuesin n-tv, se zyra kishte refuzuar një ankesë ligjore të bërë në shkurt që kërkonte hapjen e procedimeve penale kundër Scholz.

“Raportet (që nuk ka prova deri më tani) janë të sakta”, tha një zëdhënës, duke shtuar megjithatë se asnjë vendim për këtë nuk ishte marrë ditët e fundit.

Scholz është përballur me një kontroll në rritje në lidhje me skandalin e gjatë “cum-ex”, i cili daton që nga koha e tij si kryebashkiak i qytetit portual verior të Hamburgut. Lexo më shumë

Skandali është mashtrimi më i madh i Gjermanisë që nga lufta, që përfshin një skemë të tregtimit të aksioneve që autoritetet thonë se i kushton taksapaguesve miliarda euro.

Praktika që po hetohet, e njohur si cum-ex, zakonisht përfshinte aksionet e kompanive tregtare me shpejtësi rreth një sindikate bankash, investitorësh dhe fondesh mbrojtëse për të krijuar përshtypjen e pronarëve të shumtë, secili prej të cilëve kishte të drejtë për një zbritje tatimore.

I pyetur për rolin e tij javën e kaluar, Scholz mohoi çdo parregullsi dhe tha se nuk kishte njohuri se si më shumë se 200,000 euro thuhet se u gjetën në kasafortën e një kolegu të partisë. / Gazeta10.

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë