Gazeta10

Hamburg, nuk nisin hetimet për Scholz, s’ka prova

Prokurorët gjermanë në Hamburg thanë të martën se deri më tani nuk kanë parë asnjë arsye për të hetuar kancelarin Olaf Scholz, të cilin avokatët e kanë akuzuar për ndihmë dhe nxitje për evazion fiskal në lidhje me një nga hetimet më të mëdha të mashtrimit në Gjermani, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Një zëdhënës i prokurorit të përgjithshëm konfirmoi raportet e medias gjermane, duke përfshirë të përditshmen Tagesspiegel dhe transmetuesin n-tv, se zyra kishte refuzuar një ankesë ligjore të bërë në shkurt që kërkonte hapjen e procedimeve penale kundër Scholz.

“Raportet (që nuk ka prova deri më tani) janë të sakta”, tha një zëdhënës, duke shtuar megjithatë se asnjë vendim për këtë nuk ishte marrë ditët e fundit.

Scholz është përballur me një kontroll në rritje në lidhje me skandalin e gjatë “cum-ex”, i cili daton që nga koha e tij si kryebashkiak i qytetit portual verior të Hamburgut. Lexo më shumë

Skandali është mashtrimi më i madh i Gjermanisë që nga lufta, që përfshin një skemë të tregtimit të aksioneve që autoritetet thonë se i kushton taksapaguesve miliarda euro.

Praktika që po hetohet, e njohur si cum-ex, zakonisht përfshinte aksionet e kompanive tregtare me shpejtësi rreth një sindikate bankash, investitorësh dhe fondesh mbrojtëse për të krijuar përshtypjen e pronarëve të shumtë, secili prej të cilëve kishte të drejtë për një zbritje tatimore.

I pyetur për rolin e tij javën e kaluar, Scholz mohoi çdo parregullsi dhe tha se nuk kishte njohuri se si më shumë se 200,000 euro thuhet se u gjetën në kasafortën e një kolegu të partisë. / Gazeta10.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë