Gazeta10

Haradinaj në Lybeniq: Barbaria e shtetit fashist serb nuk kurseu askënd që i doli para

Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka shkruar sot në Lybeniq për të përkujtuar masakrën që kishte ndodhur atje në vitin 1999.

Ai tha se sa herë që shkon në Lybeniq, një pjesë e zemrës mbet me familjarët që ende presin që të dashurit e tyre ta kenë një varr për t’iu vendosur lule.

“Sa herë vijmë në Lybeniq, një pjesë e zemrës mbetet këtu, me familjarët që ende presin që të dashurit e tyre të kenë një varr për t’iu vendosur lule.”

Haradinaj ka thënë se Lybeniqi u sulmua edhe më 25 maj të vitit 1998, por java e parë e prillit 1999 ishte e kobshme. Ai shtoi se armiku ekzekutoi mbi 100 shqiptarë në Lybeniq, Buçan, Rashiq, Loxhë, Kosuriq e Prilep.

“Lybeniqi u masakrua edhe më 25 maj 1998, e java e parë e prillit 1999 ishte e kobshme për këtë fshat e zonën përreth, që u bënë cak të represionit të tmerrshëm e të paparë. Armiku ekzekutoi mbi njëqind shqiptarë të paarmatosur, nga fshatrat Lybeniq, Buçan, Rashiq, Loxhë, Kosuriq e Prilep.”

Ai ka pyetur se “a vritet njeriu, vetëm se e ëndërron lirinë e Atdheut të tij?”

“Këtë e bëri pa mëshirë barbaria e shtetit fashist serb, që nuk kurseu askënd që i doli para, gra, fëmijë e pleq. Asnjëherë nuk do t’i harrojmë njerëzit tanë, që me jetët e tyre i’u bënë mburojë kësaj toke. Sot e për mot, përulemi me respekt para sakrificës së të rënëve për liri!”

NË FOKUS

valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët