Gazeta10

Helikopterët Black Hawk fluturojnë për herë të parë me pilotë shqiptarë

Ministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Niko Peleshi ka bërë sot të ditur se helikopterët Black Hawk fluturojnë për herë të parë me ekuipazh tërësisht shqiptar.

Peleshi në një postim në Facebook shkruan se pilotët dhe teknikët e Forcës Ajrore u certifikuan si të gatshëm për kryerjen e operacioneve në përfundim të fazës së parë të trajnimit nga instruktorët amerikanë.

“Helikopterët BlackHawk fluturojnë për herë të parë me ekuipazh tërësisht shqiptar…Helikopterët Black Hawk mbërritën në vendin tonë si një investim shumë i rëndësishëm për Forcat tona të Armatosura”, shkruan ai.

Ministri i Mbrojtjes tutje ka shprehur mirënjohje të veçantë për partnerin strategjik SHBA për mbështetjen e tyre të vazhdueshme.

“Mbrojtja dhe siguria e vendit, prioriteti ynë absolut”, shkruan Peleshi.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë