Gazeta10

Hill: Shqipëria dhe Serbia duke punuar së bashku, kanë bërë ndryshim historik

Ambasadori i ShBA-së në Serbi, Christopher Hill, ka deklaruar se një ndryshim historik është bërë midis Shqipërisë dhe Serbisë, të cilat ai ka theksuar se janë duke punuar si kurrë më parë.

Ai ka vazhduar duke treguar se së voni ka qenë në Shqipëria dhe që ka dëgjuar nga zyrtarë të lartë që njëra nga gjërat më të mëdha që i ka ndodhur këtij vendi është hapja e kufijve përmes Ballkanit të Hapur.

“Nuk duam që mosbesimi të jetë faktor që do të parandalojë lehtësimin e tregtisë”, ka thënë ai në Konferencë Rajonale të Lehtësimit të Marrëdhënieve Tregtare, shkruan Kosovo-online.

“Këta kufij nuk duhet të ndajnë, por të bashkojnë vende.  Ka përpjekje të panumërta në integrimin rajonal.  Ballkani i Hapur synon t’i ftojë të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor që t’i bashkohen dhe pavarësisht statusit të tyre, atom und të mund të punojnë bashkë dhe të punojnë për hapjen e kufijve”.

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat