Gazeta10

Ja sa pjestarë u larguan nga FSK gjatë vitit 2023

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci në Komisionin për Siguri ka bërë të ditur se gjatë vitit 2023, kanë dhënë dorëheqje 221 pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës, përfshirë edhe ata të pensionuar, shkruan Reporteri.net.

Ministri Maqedonci theksoi se ata që u larguan vullnetarisht ishin 129 pjesëtarë.

“Sa i përket vitit 2023, janë larguar 221 pjesëtare te FSK, përfshirë ata aktiv, rezervë dhe nëpunës civil, këtu hyjnë dhe penzionimi i rregullt që janë 59 pjesëtarë, penzionim jo i rregullt 2, penzionim pas rritjes së moshës 14 pjesëtarë, ndërprerje vullnetare të shërbimit kanë pasur 129 pjesëtarë, ndëprerje të rezervë 4, civilë 1, shkarkim nga shërbimi 1, ka humb statusin për pjesëtarë të FSK-së 2 pjesëtarë, largim nga bordi 7 pjesëtarë”, tha Maqedonci.

Maqedonci në Komision bëri të ditur se një gjë e tillë ka ndodhur për arsye të ndryshme.

“Arsyet janë të ndryshme, duke filluar nga mirëqenia, dhe aspekti i pagës. Te mundësitë që ju ofrohen jashtë institucionit. Ky nuk është trend vetëm tek ne, por trend global”, tha Maqedonci në Komisionin për Siguri.

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat