Gazeta10

Kaq para do t’i fitojë fituesi i Kupës së Botës

Ka nisur tashmë Kampionati Botëror 2022 që po zhvillohet në Katar.

32 shtete do të luftojnë gjatë 28 ditëve të ardhshme për ta rrëmbyer trofeun më të rëndësishëm të futbollit në rruzullin tokësor.

Por, sa do të fitojë skuadra që do t’oa dal që ta rrëmbejë Kupën e Botës në këtë edicion?

FIFA konfirmoi në muajin prill të këtij viti se kampionët e Kupës së Botës në Katar do të marrin 42 milionë dollarë.

Kjo është një shifër me rritje prej 4 milionë dollarësh krahasuar me vitin 2018 dhe vazhdon një trend i rritjes së shpërblimit nga Botërori në Botëror.

Përpara vitit 2006, skuadrat fituese të Kupës së Botës nuk fituan kurrë më shumë se 10 milionë dollarë, me kampionët e vitit 1982, Italinë që u morën rreth 2.2 milionë dollarë.

Në vitin 2002, pati një shtysë të madhe nga ekipet kombëtare që FIFA të rriste shpërblimet, me rritjen e të ardhurave nga Kupa e Botës që siguronte që fitime të tilla t’u jepeshin skuadrave të suksesshme që atëherë.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua