Gazeta10

Këto janë ekspozitat më të mira në Evropë këtë verë

A jeni duke menduar të shkoni në një ekspozitë në Europë? Këto opcione janë ideal për ju të sugjeruara nga Euronews, transmeton Gazeta10.

Sezona e verës zakonisht njihet si sezona e qejfit, e pushimeve, vizitave të qyteteve, plazheve dhe shtetet e juaja të preferuara me më të dashurit e juaj.

Nga Bienalja e Venecias e deri te galeritë e çuditshme dhe jo të zakonshme, institucionet anembanë Evropës po ju presin me disa ngjarje të mahnitshme.

Pavarësisht nëse jeni të dhënë pas librave komikë apo skulpturave, përrallave fantastiko-shkencore afrikane apo norvegjeze, do të së paku diçka për shijen e juaj.

Pra, për t’ju ndihmuar të planifikoni përpara – këtu janë disa nga ekspozitat më të mira për të vendosur në kalendarin tuaj këtë verë.

Bienalja e Venecias: Qumështi i ëndrrave, Galeritë nëpër Venecia të hapura tani deri më 27 nëntor 2022

Gjermani / 1920 / Objektiviteti i ri / August Sander, Në Centre Pompidou, Paris, Francë, tani deri më 5 shtator 2022

Lindja e Diellit dhe Perëndimi i Hënës, në Muzeun Kombëtar, Oslo, Norvegji, tani deri më 30 dhjetor 2022

Yves Saint Laurent, në Louvre, Paris, Francë, tani deri më 19 shtator 2022

Faraoni i Dy Tokave: Historia Afrikane e Mbretërve të Napatës, në Luvër, Paris, tani deri më 25 korrik 2022

Teresa Lanceta: Endje si një burim i hapur, në MACBA, Barcelona, më 11 shtator 2022

Comic, në CaixaForum Madrid, tani deri më 28 gusht 2022

Në Fantastikën e zezë, në Galerinë Hayward, South Bank, Londër, tani deri më 18 shtator 2022

/Gazeta10

NË FOKUS

vrasja-ne-malisheve-2-e1695197794625-673x480-1
Vrasja në Malishevë, trupi i pajetë ende në rrugë (FOTO)
Tenistja
Dëshmia tronditëse e tenistes franceze: Trajneri më përdhunonte tre herë në ditë
Screenshot 2023-09-20 113457
Vrasja në Malishevë - Viktima dhe dorasi ishin kolegë pune, la pas dy djem (Foto)
378300025_199794649674793_8964987076832914870_n
Pamje shokuese, familjari poston fotot e nipit të mitur që u rrah nga mësueset e një kopshti (Foto)
IMG_4246
E dhimbshme: Dy 18 vjeçarë shqiptarë vdesin në një aksident në Zvicër
Screenshot 2023-09-20 091948
Ekskluzive: Ky është personi që u vra në Malishevë (FOTO)
377107663_1262657837695256_5506678351404178209_n
Video virale e hajdutit kur “shtypet” nga traktori pasi tentoi ta vidhte
Familja-Shala-Elshani
Shkelja e dy këmbësorëve në Pejë : Familja Shala shtrijnë dorën e pajtimit ndaj Elshanit (VIDEO)