Gazeta10

Klinaku flet për Kodin Civil: Familja s’është më e drejtë individuale, por institucion shoqërorë

Miratimi i Kodit Civil është një nga temat me të nxehta që vendi po përballet tash e një kohë.

Kjo për faktin se pjesë e këtij Kodi është edhe pjesa që parasheh martesën mes gjinisë së njëjtë.

Një gjë e tillë po kundërshtohet ashpër nga një pjesë e madhe e shoqërisë.

Kundër miratimit të Kodit Civil është shprehur edhe Avdullah Klinaku nga Demokracia Konservatore.

Ai në emisionin ‘Gallatë’ më Arben Ahmetin ka përmendur tri argumente kundër Kodit Civil, raporton gazeta10.

“Ne kemi të bëjmë me një pako ligjore të motivuar nga idet liberale ndaj familjes që në mënyrë direket cenojnë familjen. Është Kodi Civil përmes të cilit lejohen martesat e gjinisë së njëjtës, projektligji për regjistrimin e gjendjes civile që lejon ndryshimin e gjinisë. Në Kosovë çdo 10 vjet ke mundësi me ndërrua gjininë përmes këtij projektligji dhe në të njëjtën kohë është propozuar që fertezilimi i asistuar mjekosh pas moshës 18 vjeçare ke të drejtën e fertelizimit pa qenë në partner”, ka thënë Klinaku.

Ai ka thënë se familja nuk është më e drejtë individuale, por institucion shoqërorë. /Gazeta10/

NË FOKUS

Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
LAJMI-I-FUNDIT
Aksident i rëndë, BMW ndahet në gjysmë (Pamje)
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
hjg
“E çova në fushë dhe e vrava”, rrëfimi në polici i dajës që i mori jetën mbesës 11-vjeçare
arbeni
Arben Ahmeti dhe Gani Geci sqarohen pas degradimit në debat- deklaratat e plota të tyre
111
Ish menaxheri pengon rikthimin e Taynës, ia “bllokon” këngën e re në YouTube