Gazeta10

Kryeministri japonez betohet se nuk do të ketë më luftë, reagon Korea e Jugut dhe Kina

Kryeministri Fumio Kishida u betua në përvjetorin e dorëzimit të Luftës së Dytë Botërore të Japonisë të hënën se vendi i tij nuk do të bënte më kurrë luftë, pasi anëtarët e kabinetit të tij vizituan një faltore që nderon të vdekurit e luftës, gjë qëë Korea e Jugut dhe Kina nuk e pritën mirë, shkruan Reuters, transmeton Gazeta 10.

Marrëdhëniet e Japonisë me Kinën veçse ishin të tensionuara pasi Kina kreu stërvitje të paprecedentë ushtarake rreth Tajvanit menjëherë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi këtë muaj.

“Ne nuk do t’i përsërisim më tmerret e luftës. Unë do të vazhdoj t’i përmbahem këtij betimi të vendosur…Në një botë ku konfliktet janë ende të pandërprera, Japonia është një udhëheqës proaktiv në paqe”, tha Kishida në një tubim laik në Tokio. , ku mori pjesë edhe perandori Naruhito shkruan Reuters.

Përvjetori i dorëzimit të Japonisë shënohet tradicionalisht edhe nga vizitat në faltoren Yasukuni të Tokios, e cila shihet nga Koreja e Jugut dhe Kina si një simbol i militarizmit të kaluar të Japonisë.

Yasukuni nderoi 14 udhëheqës japonezë të kohës së luftës të dënuar si kriminelë lufte, të cilët janë në mesin e rreth 2.5 milionë të vdekurve të luftës që përkujtohen atje.

Pavarësisht kësaj, Koreja e Jugut dhe Kina denoncuan vizitat në faltore. Zyrtarët në Korenë e Jugut shprehën “zhgënjim të thellë” dhe keqardhje.

“Qeveria koreane po i nxit njerëzit përgjegjës të Japonisë që të përballen me historinë dhe të tregojnë reflektim të përulur dhe reflektim të vërtetë për të kaluarën përmes veprimit”, tha një zëdhënës i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Koresë së Jugut në një deklaratë.

Pool via REUTERS

Edhe zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Kineze, Wang Wengbin, tha se Japonia duhet të reflektojë thellë mbi historinë e saj.

“Disa figura politike japoneze shpesh shtrembërojnë dhe lavdërojnë historinë e agresionit në mënyra të ndryshme dhe shkelin hapur Deklaratën e Kajros dhe dokumentet e tjera të rëndësishme ligjore që parashikojnë qartë kthimin e Tajvanit në Kinë,” tha ai në një konferencë, shkruan Reuters/Gazeta 10

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur