Gazeta10

Kryeministri Kovacevsk: Jemi politikanë, duhet të ndermarrim veprime të vështira

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovacevski ka folur  ka folur para gazetarëve në Ohër duke thënë që ky është një moment që të përshpejtohet rruga evropiane për të gjithë.

“Ohri nuk është zgjedhur rastësisht, por për shkak të marrëveshjes së Ohrit, Prespes dhe marrëveshjes për fqinjësi të mirë me Bullgarinë”, ka deklaruar Kovacevski.

Ai ka treguar që ka zhvilluar takime bilaterale me Kurtin dhe Vuçiq dhe ka shpehur pritshmeritë  tij për  rezultate pozitive në kuader të dialogut Kosovë-Serbi.

“Qëllimi strategjik i yni është BE-ja, i yni si Maqedoni e Veriut, por edhe i shtetëve fqinje.

Ne jemi politikanë që ndermarrim veprime të vështira. Por keto vendime të vështira janë në të mirë të gjeneratave të ardhshme. Vizioni im është ta shoh Ballkanin perëndimor sa me mirë që është e mundshme”, ka përfunduar Kovacevski. /Gazeta10/

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë