Gazeta10

Kurti: Duhet ndarë praktikat institucionale që të përmirësohet cilësia e jetës së komuniteteve

Samitit i parë Rajonal për Mbrojtje nga Diskriminimi Racor është duke u mbajtur sot në Prishtinë. I pranishëm është edhe kryeministri Albin Kurti, i cili gjatë fjalimit të tij tha se është i angazhuar që të përmirësohen sa më shumë të drejtat ndaj komuniteteve romë, ashkali dhe egjiptian, raporton Gazeta10.

“Ky samit ka për qëllim krijimin e një praktike të mbledhjes së akterëve kryesor se si vendet e Ballkani Perëndimor mund të luftojnë diskriminim ndaj komuniteteve romë, ashkali dhe egjiptian”, ka thënë Kurti.

“Duhet bashkëpunuar dhe ndarë praktikat institucionale në mënyrë që të rritet mirëqenia e të përmirësohet cilësia e jetës së komuniteteve në vendet e rajonit. Përgjegjësi institucionale, por edhe ndërgjegjësim shoqëror”, ka pohuar Kurti.

Ky samit është duke u organizuar për herë të parë në Kosovës dhe është  nën udhëheqjen e Zyrës së Kryeministrit të Kosovës./Gazeta10.

NË FOKUS

IMG_9162
Ky është 61-vjeçari që u gjet i vdekur në një motel në Ferizaj (Foto)
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
IMG_9159
Gjendet në Hamburg nga policia gjermane vajza e mërgimtarit kosovar
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
Screenshot 2024-02-15 231958
Të shtënat tek ‘Bregu i Diellit’- Zbulohen se kush janë dy personat që u plagosën dhe të dyshuarit e arrestuar për këtë plagosje
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat
visarii
I dyshuar për vrasjen qe tronditi Norvegjinë - Kush është Visar Avdyli qe u arrestua nga policia e Kosovës?