Gazeta10

Kurti kërkon emancipimin e djemve për të drejtat e grave

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti  në edicionin e dhjetë të Javës së Gruas me temën kryesore “Barabarësia: Parakusht për Ripërtërirje të Demokracisë” ka deklaruar se nuk ka demokraci pa barazi gjinore, nuk mund të kemi barazi shoqërore pa barazi gjinore e cila përben urën e barazisë shoqërore dhe të demokracisë, raporton Gazeta10.

Sipas tij situata në Kosovë sa i përket barazisë gjinore është duke u përmirësua dhe përmirësimi është më i shpejtë se kurdo herë.

Kurti tutje ka thënë se duhet të përqendrohemi në zonat jo urbane sepse në institucione qendrore dhe në universitete ka një pjesëmarrje të konsiderueshme të grave.

“Gratë duhet ta ndihmojnë njëra tjetrën dhe po ashtu duhet të emancipohen djemtë dhe burrat, e sidomos djemtë për të drejtat e grave”, shtoi Kurti./ Gazeta10/

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat