Gazeta10

Kurti: Komunikimi i drejtpërdrejtë me të rinjtë është i rëndësishëm

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka publikuar të premten raportin e Dialogut Kombëtar për Rini, i cili përfshinë një dialog të gjerë ndërmjet të rinjve dhe hisedarëve të sektorit të rinisë për të identifikuar më mirë arritshmëritë, sfidat dhe nevojat e të rinjve.

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka publikuar të premten raportin e Dialogut Kombëtar për Rini, i cili përfshinë një dialog të gjerë ndërmjet të rinjve dhe hisedarëve të sektorit të rinisë për të identifikuar më mirë arritshmëritë, sfidat dhe nevojat e të rinjve.

Në ceremoninë e publikimit të këtij raporti në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se komunikimi i drejtpërdrejtë me të rinjtë është posaçërisht i rëndësishëm, sepse përveç që formëson vendimet, njëkohësisht formon edhe të ardhmen, të cilën të rinjtë e trashëgojnë.

Në komunikatën për media bëhet e ditur se kreu i ekzekutivit theksoi se si zbatues të politikave janë të fokusuar të zhvillojnë plane e programe më të mira për t’u ofruar të rinjve mundësi maksimale në arritjen e potencialeve sa më të larta për ta, në të tashmen por edhe për të ardhmen e tyre e të vendit.

“Aktualisht jemi në fazën përfundimtare të përgatitjes së draftit të koncept dokumentit për të rinjtë, që synon pjesëmarrjen më aktive të të rinjve në mekanizmat vendimmarrës”, ka thënë ai.

Me anë të Dialogut Kombëtar për Rini, synohet që të njoftohen më mirë të gjitha institucionet qeveritare, komunale, partnerët ndërkombëtarë e shoqëria civile, lidhur me nevojat dhe sfidat e rinisë, me qëllim të përmirësimit të procesit të hartimit të politikave, por edhe të programeve e projekteve për mbështetjen e të rinjve, si dhe zhvillimit personal dhe profesional të tyre.

Me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të institucioneve të nivelin qendror dhe lokal, përfaqësuesve të institucioneve ndërkombëtare dhe përfaqësuesve të organizatave rinore, krahas publikimit të raportit, me këtë ceremoni u bë edhe hapja e Muajit të Rinisë, që do të zgjasë deri më 31 gusht, me shumë aktivitete të organizuara nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit anembanë Kosovës. /Kp

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë