Gazeta10

Latifi i ndërlidh zhvillimet në Mal të Zi edhe me Kosovën

Analisti politik, Blerim Latifi, e ka lidhur situatën e fundit në Mal të Zi edhe me Kosovën, njofton Gazeta10.

Latifi ka thënë se janë dy pika të marrëveshjes së Abazoviqit me Kishën Ortodokse Serbe që pregatitin shtet të dytë në Mal të Zi.

Tutje, Latifi ka thënë se klero-fashizimi serb do të kërkojë të njejtën gjë edhe në Kosovë nëse kjo marrëveshje nuk prapakthehet.

Këtu keni statusin e plotë:

“Qe dy pika nga marrëveshja e Abazoviqit me Kishën Ortodokse Serbe, për ta kuptuar se me këtë marrëveshje Kisha Ortodokse Serbe praktikisht bëhet një shtet brenda shtetit malazez dhe Mali i Zi gradualisht duhet të përshëndet me pavarësinë e tij nga Serbia:

– Marrëveshja e detyron qeverinë malazeze të njohë imunitetin diplomatik apo të drejtat ekstraterritoriale të institucioneve të Kishës Ortodokse Serbe në vend – gjë që i përjashton ato nga juridiksioni / ligjet lokale.

-Gjithashtu, ajo i jep Kishës Ortodokse një status juridik i cili në disa zona, parashikohet të jetë i njëjti me atë të institucioneve qeveritare.

Nëse kjo marrëveshje nuk prapakthehet, atëherë klero-fashizmi serb do të marrë krahë për të kërkuar edhe një shtet tjetër brenda shtetit në Kosovë”, ka shkruar Latifi në llogarinë e tij në Facebook.

Sot në Mal të Zi ka zhvillime të mëdha politike ku kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka nënshkruar Marrëveshjen me Kishën Ortodokse Serbe atje.

Pak minuta më pas, partia e presidentit të Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, ka nisur nismën për mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë malazeze duke premtuar shfuqizim të menjëherëshëm të marrëveshjes së nënshkruar sot. / Gazeta10

NË FOKUS

vrasja-ne-malisheve-2-e1695197794625-673x480-1
Vrasja në Malishevë, trupi i pajetë ende në rrugë (FOTO)
Tenistja
Dëshmia tronditëse e tenistes franceze: Trajneri më përdhunonte tre herë në ditë
Screenshot 2023-09-20 113457
Vrasja në Malishevë - Viktima dhe dorasi ishin kolegë pune, la pas dy djem (Foto)
378300025_199794649674793_8964987076832914870_n
Pamje shokuese, familjari poston fotot e nipit të mitur që u rrah nga mësueset e një kopshti (Foto)
IMG_4246
E dhimbshme: Dy 18 vjeçarë shqiptarë vdesin në një aksident në Zvicër
Screenshot 2023-09-20 091948
Ekskluzive: Ky është personi që u vra në Malishevë (FOTO)
377107663_1262657837695256_5506678351404178209_n
Video virale e hajdutit kur “shtypet” nga traktori pasi tentoi ta vidhte
Familja-Shala-Elshani
Shkelja e dy këmbësorëve në Pejë : Familja Shala shtrijnë dorën e pajtimit ndaj Elshanit (VIDEO)