Gazeta10

“‘liri a vdekje, kurrë më nën këtë gjenocid”, vajza e Jakup Krasniqit publikon një pjesë të fjalimit të tij në Hagë një vit më parë

Vajza e Jakup Krasniqit, Gresa në llogarinë e saj në Facebook ka publikuar një pjesë nga fjalimi i Jakup Krasniqit një vit më parë në Hagë.

E në këtë fjalim të një viti më parë, Krasniqi tregon se kishte qarë kur kishte parë të vrarët e familjes Jashari në një depocmaterialesh ndërtimore.

Ai poashtu kishte kujtua fjalët e Demaçit i cili i kishte thenë se nuk ka fitore pa sakfrifica e pa luftë.

 “Kam qarë kur pashë në një depo materialesh ndërtimore të gjithë ata të vrarë të familjes Jashari. Adem Demaçi më tha ‘Jakup nuk ka fitore’ pa luftë dhe sakrifica. Unë e dija se ky ishte ‘çmimi i lirisë’. Unë po qaja për fëmijët, për pasardhësit e kombit tim, për ata që nuk patën mundësi të jetonin asnjë ditë të fëmijërisë së tyre,. Në ato momente e kuptova se nuk mund të jetoja më duke futur kokën në zall si struci. Ishin momente vendimtare. Në ato momente thashë ‘liri a vdekje’ por kurrë më nën këtë gjenocid”, thuhet në postim.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur