Gazeta10

Lushaku-Sadriu: Familjet e 97 mijë 984 nxënësve ende s’kanë pranuar rimbursim për librat

Jehona Lushaku Sadriu, kryetare e Forumit të Gruas në Lidhjen Demokratike të Kosovës, ka thënë se familjet e 97 984 nxënësve në Kosovë ende nuk kanë pranuar rimbursim për librat.

Për këtë ajo ka kritikuar Qeverinë e drejtuar nga Albin Kurti, që sipas saj është pa vision.

”Fundjava mbaroi. Java e tretë e shtatorit  fillon neser.  Familjet e 97 984 nxënësve në Kosovë ende nuk kanë pranuar rimbursim për librat. Shumë të tjerë po përpëliten për t’i gjetur ato. Një përvojë vuajtjeje për prindërit e me kosto të lartë për shtetin.  Nje qeverisje pa vizion; mu si muzgu-nga dita, drejt në terr“, ka shkruar ajo në Facebook.

Ministria e Arsimit po bën rimbursimin e teksteve shkollore, por ky proces nuk ka mbaruar akoma.

NË FOKUS

384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
382573520_654878606427125_4014125398153449515_n (1)
Përfundon me sukses aksioni i njësive speciale në pronat e Radojçiqit, çka konfiskoi policia? (FOTO)
IMG_4521
Këngëtari shqiptar pozon me Ivica Daçiqin në Aeroportin e Beogradit
LAJMI-I-FUNDIT (1)
Aksion i madh i Policisë në veri – Njësia Speciale futet në villën e Milan Radojiçiq
IMG_4463
Pamje nga sekuestrimi i automjeteve luksoze të Radojiçiqit (VIDEO)
1696157084_turqi
Publikohet momenti kur sulmuesi terrorist del nga vetura dhe shpërthen bombën në Turqi (VIDEO)
Ahmetaj
"Gjallë e kemi UÇK-në e Adem Jasharin - Xhafer Ahmetaj këndon live këngën që u bë virale gjatë sulmit në veri