Gazeta10

Mbi 580 të vdekur nga përmbytjet në Pakistan

Më shumë se 580 njerëz kanë vdekur dhe mijëra kanë humbur shtëpitë e tyre në të gjithë Pakistanin pasi shirat e rrëmbyeshëm kanë goditur vendin, ndërsa qeveria po akuzohet për mosveprim pasi rrebeshjet i kanë lënë shkollat dhe shtëpitë të shkatërruara, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta10.

Rreth 1 milion janë prekur nga reshjet e dendura, përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut që nga korriku, pasi Pakistani përjetoi më shumë se 60% të reshjeve normale totale të musonit në tre javë.

Provincat Balochistan, Khyber Pakhtunkhëa dhe Sindh kanë qenë më të prekurat, me reshje të mëdha të parashikuara në të gjithë Pakistanin deri të premten. Ndërsa në Karaçi më shumë se 40 njerëz kanë vdekur, shirat e pandërprerë goditën qytetin më të madh të Pakistanit për dy ditë radhazi.

Në Balochistan rreth 200 njerëz kanë vdekur provinca më e madhe dhe më e varfër e Pakistanit , e cila po përjeton përmbytjet më të rënda në më shumë se 30 vjet. Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive tha se provinca kishte marrë 305% më shumë shi se mesatarja vjetore.

18 nga 26 rrethet e Balochistanit janë shpallur “të goditura nga fatkeqësia” nga Autoriteti Provincial i Menaxhimit të Fatkeqësive. Njerëzit janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre pasi të korrat dhe bagëtitë u lanë në të gjithë krahinën. Qindra kilometra rrugë janë dëmtuar, duke i bërë zonat të paarritshme për shërbimet e urgjencës, shkruan The Guardian.

Ferma e Mohammed Safar në Lasbela, Balochistan, u shkatwrrua kur ranë shirat më 12 korrik. Ishte ora 9 e mëngjesit dhe ai dhe familja e tij duhej të vraponin për në tokë më të lartë.

“Nëse do të kishte përmbytur në ndonjë moment tjetër, mund të ishim larë si pjatat në kuzhinën time. Kam humbur shtëpinë time, të korrat dhe gjithçka në këtë përmbytje.”, tha Mohammed Safar.

Edhe shkollat nuk kanë mbetur pa u vërshuar, më shumë se 570 të shkatërruara si dhe janë raportuar raste të kolerës, shkruan The Guardian./Gazeta10

NË FOKUS

image-78
Ndahet nga jeta gazetari dhe aktori kosovar
LAJMI-I-FUNDIT
Pamje shokuese teksa një burrë e rrah brutalisht një grua në Prizren
mirlind
Federata e Maqedonisë së Veriut reagon ndaj Mirlind Dakut: Kërko falje publike
cikloni
Cikloni në Itali, stuhitë afrohen në Ballkan dhe pastaj edhe në Kosovë
mjek-730x440-1-600x360-1
Vdes mjeku i njohur
komisiojii
​“Në villën e Radojiçiqit keni pi raki”/ “O zemlak, shefin ta kanë gjete në kipek me BIA-në” – Eskalon debati në Komision
5756utyty-1
E bëri shqiponjën para serbëve, UEFA e përjashton gazetarin kosovar
bes
Mes spekulimeve për ndarje, Bes Kallaku bën postimin që emocionoi të gjithë