Gazeta10

Mbi 580 të vdekur nga përmbytjet në Pakistan

Më shumë se 580 njerëz kanë vdekur dhe mijëra kanë humbur shtëpitë e tyre në të gjithë Pakistanin pasi shirat e rrëmbyeshëm kanë goditur vendin, ndërsa qeveria po akuzohet për mosveprim pasi rrebeshjet i kanë lënë shkollat dhe shtëpitë të shkatërruara, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta10.

Rreth 1 milion janë prekur nga reshjet e dendura, përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut që nga korriku, pasi Pakistani përjetoi më shumë se 60% të reshjeve normale totale të musonit në tre javë.

Provincat Balochistan, Khyber Pakhtunkhëa dhe Sindh kanë qenë më të prekurat, me reshje të mëdha të parashikuara në të gjithë Pakistanin deri të premten. Ndërsa në Karaçi më shumë se 40 njerëz kanë vdekur, shirat e pandërprerë goditën qytetin më të madh të Pakistanit për dy ditë radhazi.

Në Balochistan rreth 200 njerëz kanë vdekur provinca më e madhe dhe më e varfër e Pakistanit , e cila po përjeton përmbytjet më të rënda në më shumë se 30 vjet. Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive tha se provinca kishte marrë 305% më shumë shi se mesatarja vjetore.

18 nga 26 rrethet e Balochistanit janë shpallur “të goditura nga fatkeqësia” nga Autoriteti Provincial i Menaxhimit të Fatkeqësive. Njerëzit janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre pasi të korrat dhe bagëtitë u lanë në të gjithë krahinën. Qindra kilometra rrugë janë dëmtuar, duke i bërë zonat të paarritshme për shërbimet e urgjencës, shkruan The Guardian.

Ferma e Mohammed Safar në Lasbela, Balochistan, u shkatwrrua kur ranë shirat më 12 korrik. Ishte ora 9 e mëngjesit dhe ai dhe familja e tij duhej të vraponin për në tokë më të lartë.

“Nëse do të kishte përmbytur në ndonjë moment tjetër, mund të ishim larë si pjatat në kuzhinën time. Kam humbur shtëpinë time, të korrat dhe gjithçka në këtë përmbytje.”, tha Mohammed Safar.

Edhe shkollat nuk kanë mbetur pa u vërshuar, më shumë se 570 të shkatërruara si dhe janë raportuar raste të kolerës, shkruan The Guardian./Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri