Gazeta10

Mediat në Serbi: Escobar takohet edhe me “opozitën pro-evropiane” serbe

Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, i cili sot viziton Beogradi, do të takohet edhe me të ashtuquajturën “opozitën pro-evropiane” në Serbi, përveç takimeve me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe Kryeministren e Serbisë, Ana Brnabiq.

Kështu së paku thotë të ketë mësuar e përditshmja opozitare serbe “Danas.rs”, e cila thotë të ketë mësuar për takimit përmes burimeve të saj diplomatike.

Për herë të parë kohëve të fundit ndërmjetësit ndërkombëtarë takojnë pjesë të opozitës serbe në lidhje me dialogu Kosovë-Serbi.

Edhe Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Mirosalv Lajçak, dje zhvilloi takimet me “opozitën pro-evropiane” me të cilët njoftoi të ketë diskutuar për rrugën para drejt marrëveshjes Kosovë-Serbi.

“Dje, gjithashtu u takova me partitë opozitare pro-evropiane për të diskutuar gjendjen aktuale në dialog dhe të dëgjoj pikëpamjet e tyre rreth takimit të ardhshëm dhe rrugën para. U shpjegova rëndësinë e Marrëveshjes dhe mirërprita qëndrimin në përgjithësi mbështetës të shumicës prej tyre”, shkroi Lajçak në Twitter.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë