Gazeta10

Ministri gjerman i financave kundërshton taksimin e fitimeve “të tepërta”

Gjermania nuk duhet të tatojë fitimet e “tepërta” të kompanive fitimprurse në mes të një krize ekonomike dhe energjetike pasi kjo do të ndërhynte në forcat e tregut, tha Ministri i Financave të dielën në një intervistë kur u pyet për taksat e vendosura diku tjetër në Evropë, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Italia dhe Britania janë ndër shtetet që kanë vendosur taksa të papritura këtë vit për firmat energjetike, që kanë përfituar shumë nga furnizimet e shtrënguara të karburantit pasi arkat e shtetit u zbrazën gjatë pandemisë dhe kostot për strehimin e më të varfërve në shoqëri janë rritur.

“Për mua, shumë dhe ndoshta gjithçka flet kundër një tatimi të mundshëm të tepruar mbi fitimin kur e mendoj nga afër,” i tha transmetuesit publik ZDF ministri Christian Lindner i Demokratëve të Lirë (FDP).

“Kjo do të thotë se ne do t’ia ofrojmë sistemin tonë tatimor arbitraritetit,” tha ai në serinë e intervistave verore të transmetuesit me politikanët.

Britania prezantoi një taksë të papritur prej 25% mbi fitimet e prodhuesve të naftës dhe gazit në maj për të ndihmuar në financimin e mbështetjes për familjet.

Lindner argumentoi se prodhuesit e vaksinave me të drejtë po korrnin fitime të larta sepse rreziqet e tyre kishin qenë të larta dhe se ndërsa furnizimet me energji elektrike janë të ngushta siç janë tani, çmimet më të larta ishin pasoja e duhur për të drejtuar reagimet e tregut.

Lindner iu referua nismës së tij në nivel të Bashkimit Evropian të publikuar të dielën për të provuar të heqë dorë nga tatimi mbi vlerën e shtuar për një tarifë të re të gazit, të cilën Gjermania do ta shpallë të hënën, për të shpërndarë në mënyrë më të barabartë kostot shtesë të energjisë.

“Ne nuk duam – dhe duhet të sigurohemi që shteti të mos përfitojë – financiarisht nga kjo taksë solidariteti,” tha ai.

Ai tha se do t’i përmbahej asaj që ai e shihte si shpenzime të shtrënguara fiskale sa më shumë që të ishte e mundur, në mënyrë që të mos nxiste më tej inflacionin.

Megjithatë, zyrtarë tjerë të koalicionit qeverisës tre-partiak të Gjermanisë, kanë pikëpamje të ndryshme.

Ndërsa, kancelari Olaf Scholz i Social Demokratëve, thotë se vendosja e taksave të papritura do të ishte sfiduese.

Ministri i Ekonomisë Robert Habeck i të Gjelbërve ka kërkuar vazhdimisht që “fitimet e pafituara dhe rastësisht” duhet t’i shërbejnë shoqërisë, jo individëve. / Gazeta10.

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri