Gazeta10

Netanyahu thotë se kthimi i pengjeve është një mision “i shenjtë dhe suprem”

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu e quajti kthimin e izraelitëve të marrë peng nga Hamasi më 7 tetor një “mision të shenjtë dhe suprem”, në një deklaratë të martën, ndërsa ai përballet me zemërimin në rritje nga anëtarët e familjes për ritmin e ngadaltë të përparimit në sigurimin e lirimit të tyre.

“Kthimi i pengjeve tona është një mision i shenjtë dhe suprem – për të cilin jam i përkushtuar. Ne nuk do të heqim dorë nga misioni për t’i kthyer ata dhe është përgjegjësia ime si dhe e kabinetit të luftës,” tha ai.

Netanyahu e lëshoi deklaratën pasi ai dhe kabineti i tij i luftës u takua me familjarët e pengjeve të hënën, duke thënë se ata “janë gjithmonë në zemrën time dhe udhëheqin veprimet e mia”.

Kryeministri premtoi se nuk do të ndalojë së luftuari derisa qeveria izraelite t’i kthejë në shtëpi dhe të shkatërrojë Hamasin.

NË FOKUS

safete
E keni menduar me të re, ja sa vjet po i bën sot Safete Mustafa!
lir
Avokati kosovar ngre dyshimet e para rreth vrasjes së Liridona Murselit: Po ngjanë më shumë e planifikuar, e jo grabitje
gani
Sabit Geci amanet familjes: Këta dy hoxhallarë dua të më varrosin kur të vdes
naim murseli
“Dy ditë besë” - Familja Ademaj i jep besë familjes Murseli
Screenshot 2023-11-28 at 10.47
VIDEO: Dhunë shtazarake ndaj një burri nga tre persona në Prizren (Pamje +18)
Screenshot 2023-11-30 205524
Visar Duriqi: Grupi që kreu grabitjen në Suharekë është një grup i organizuar kriminal
liridonaa
Familja e Naim Murselit anulon të pamën për Liridona Murselin
407385529_222349917549408_8629165754259080005_n
Naim Murseli dhe Liridona që u vra pardje, kishin aplikuar për divorc në vitin 2019, por çështja s’kishte marrë epilog