Gazeta10

Nga 1 janari 2025, Prishtina me autobusë dhe linja të reja

Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se nga 1 janari i vitit 2025 do të ketë një flotë të re të autobusëve urbanë.

Rama ka njoftuar se do të ketë mbulim të më shumë rrugëve me transport urban.

Njoftimi:

Linja të reja, autobusë të rinj për qytetarët tanë

Sot kemi filluar me reformimin e sistemit të transportit publik. Kjo reformë do të sjellë:

– Flotë të re të autobusëve nga 1 janari 2025

– Më shumë linja të autobusëve sipas nevojave të qytetarëve

– Mbulim i më shumë rrugëve me transport publik

– Një biletë për të gjitha linjat në Kryeqytet, pra biletë e integruar

– Sisteme digjitale të pagesës së biletave

Çdo hap i kësaj reforme është bërë në bashkëpunim të ngushtë dhe në konsultim me operatorët privat të linjave të autobusëve, Bankën Evropiane për Zhvillim dhe Rindërtim, përfaqësuesit e bankave në Kosovë dhe të tjerë.

Kjo reformë do të përfshijë garantimin e kredive për blerjen e autobusëve privat, dhe rrjedhimisht dhënien e linjave të reja për këta operatorë privat.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?